A lábdagadás gyakori probléma, melynek hátterében meglepően sokféle ok állhat. Lehet ártalmatlan és átmeneti, de súlyosabb betegségekre is utalhat, ha tehát azt tapasztalja, hogy a bokája megduzzadt és feszülő érzés jelentkezik a lábában, azt komolyan kell venni. A diagnózis felállítása szakember feladata, de jó, ha tudja, mi válthatja ki a dagadt láb jelenségét.
A leggyakrabban előforduló okok
Bizonyos helyzetekben az ödémás láb háttere könnyen azonosítható, és az ok megszüntetésével a probléma is hamar enyhül. Ilyen esetek például:
- Sérülések: A rándulás, ficam, szalagszakadás és törés szinte mindig duzzanattal jár, ezekben az esetekben a kiváltó ok egyértelmű.
- Mozgáshiány: Hosszú ideig tartó ülés vagy állás (például utazás során vagy munka közben) szintén okozhat lábdagadást, teljesen egészséges embereknél is.
- Ízületi problémák: Az artritisz (ízületi gyulladás), a rheumatoid artritisz (autoimmun eredetű ízületi gyulladás) vagy az arthrosis (ízületi kopás) gyakran jár duzzanattal és fájdalommal.
- Fertőzések: A bakteriális fertőzések közül néhány, mint például az orbánc, a bőr vörösödését, duzzanatát okozza.
Gyógyszerek mellékhatása
Egyes vényköteles gyógyszerek, például szívgyógyszerek, nem szteroid gyulladáscsökkentők, bizonyos cukorbetegség elleni szerek, hormonális készítmények mellékhatása lehet a lábdagadás. Ebben az esetben más hatásmechanizmusú készítményre van szükség.
Terhesség
A terhesség utolsó harmadában a növekvő magzat nyomást gyakorolhat az erekre, ami akadályozza a véráramlást és ödémát okozhat a lábakban. Bár ez egy gyakori jelenség, érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárják a súlyosabb szövődményeket.
Visszértágulat és krónikus vénás elégtelenség
A visszértágulat hosszú ideig tartó állás vagy ülés, illetve mozgáshiány miatt alakulhat ki. A vénák idővel megvastagodnak és kissé kanyargóssá válnak, a vér pedig nem áramlik vissza a szív felé, ami duzzanatot és „nehézláb” érzést okoz.
Visszérgyulladás, mélyvénás trombózis
A felületi visszérgyulladás, valamint a mélyvénás trombózis első tüneteinek egyike a lábduzzanat, amit általában melegség, fájdalom, a bőr elszíneződése kísér. A vérrög megjelenése a bőrfelszínhez közeli és a mélyebben lévő vénákban is szakorvosi segítséget igényel.
Szívelégtelenség
Szívbetegségek esetén a szív nem képes megfelelően keringetni a vért, ennek pedig az az eredménye, hogy a folyadék felgyülemlik a végtagokban és duzzanatot okoz. A szívelégtelenséghez társuló ödéma kizárólag orvosi kezelés mellett javulhat.
Vesebetegség
Ha a vesék nem működnek megfelelően, a szervezet nem tudja megfelelően eltávolítani a fölösleges folyadékot, ami a lábak (és néha a karok) duzzadásához vezethet. Vesebetegség gyanúja esetén szintén elengedhetetlen az orvosi kivizsgálás.
Nyiroködéma
Ha a lábdagadás egyéb okait kizárták, előfordulhat, hogy limfödéma, azaz nyiroködéma áll a háttérben. Ebben az esetben a nyirokrendszer károsodása vagy betegsége miatt a nyirokkeringés nem működik megfelelően, tartós duzzanatot okozva ezzel.
Gépi nyirokmasszázs lehet a megoldás a tünetek enyhítésére, ha bebizonyosodik, hogy a duzzanatot nyiroködéma okozza. Ebben az esetben a Lympha Press otthoni használatra szánt nyirokmasszírozó gépeit ajánljuk, a Minit vagy a PCD-51-t, de ne feledje, lábdagadás esetén az első és egyben legfontosabb teendő, hogy konzultáljon orvosával!